Гендерно-зумовлене насилля

Нещодавно, ми публікували статтю на тему сексуального насильства, повʼязаного зі збройним конфліктом (СНПК). Головна особливість таких злочинів — це те, що вони вчиняються саме  під час війни, або повʼязані з нею. Крім того, злочини СНПК завжди гендерно-зумовлені, без різниці, чи вчиняються вони проти жінок, чоловіків, або навіть дітей. Сьогодні ми розповімо про ГЗН та відповідальність за його вчинення.

Визначення гендерно-зумовленого насильства (ГЗН)

Цей вид насильства найчастіше повʼязаний з сексуальним, тому часто позначається як СГЗН (сексуальне та гендерно-зумовлене насильство). При цьому, сексуальне насильство — означає будь-який статевий акт, спробу домогтися статевого акту, небажані сексуальні коментарі або домагання, торгівлю людьми чи інші дії, які спрямовані проти сексуальності особи, з застосуванням примусу будь-якою людиною, незалежно від її стосунків із потерпілою особою у будь-якій обстановці.

У свою чергу, гендерно-зумовлене насильство – це насильство, яке призводить або може призвести до фізичної, сексуальної чи психологічної шкоди або страждань, зумовлене гендерною дискримінацією, очікуваннями щодо гендерних ролей та/або гендерними стереотипами або спричинене різним статусом влади за ознакою статі (джерело https://www.osce.org/files/f/documents/1/8/535677.pdf).

Таким чином, у більш широкому розумінні, до гендерно-зумовленого насильства відносяться не тільки фізичні дії сексуального характеру, але й дискримінація, завдання психологічної шкоди, страждань. Під час збройного конфлікту, до злочинів ГЗН може бути віднесено і катування, приниження гідності, тортури, каліцтво статевих органів.

Звʼязок між СГЗН та збройним конфліктом (війною)

Під час збройного конфлікту (міжнародного або неміжнародного), проблема сексуального та гендерно-зумовленого насильства значно активізується. Загальна обстановка війни, надає злочинцям більше можливостей для вчинення злочинів СГЗН з відносною безкарністю. До того ж, такий вид насилля часто використовується як певна тактика для залякування населення або отримання зізнання у полонених. У світовій практиці існують випадки, коли гендерно-зумовлене насилля застосовувалося як стратегія знищення популяції населення супротивника. В окремих країнах, конфлікти часто призводили до розвитку сексуального рабства та торгівлі людьми.

Відповідальність за вчинення СГЗН

Злочини СГЗН під час збройного конфлікту, так само як і СНПК визначаються міжнародним правом як воєнні. За воєнні злочини передбачена кримінальна відповідальність в українських та міжнародних судах, без строку давності.

Сейчас на сайте 66 гостей и нет пользователей