Стрес під час війни

Війна, як і будь-які інші глобальні потрясіння — значно впливають на психіку людини. Психологи пояснюють це таким чином, що на перший план виходить саме війна, на той час, як все інше перетворюється на фон. Робота, взаємовідносини, побут — відходять на другий план, що створює велике навантаження на нервову систему та психіку, призводить до різноманітних негативних наслідків. Розповідаємо як працює психологія воєнного часу, що робити українцям зі стресом, відновити свій внутрішній стан.

Як впливає затяжна війна на нерви та психіку людини

Як впливає війна на психіку

У випадку з Україною ми говоримо саме про довготривалу війну, яка затягнулася на декілька років. Варто розуміти, що у такому разі наша психіка піддається найбільшому впливу, адже в короткі терміни мозок не встигає повністю перемикнутися на військові реалії. Механізм психологічної дії можна пояснити таким чином: у житті людини з’являється сильний подразник, який повністю захоплює її увагу. Все інше стає незначним, недостатньо важливим, «фоновим». Мабуть немає сенсу пояснювати, що війна сприймається як щось надзвичайно жахливе, уособлюючи у собі найгірші емоції та почуття. Тому, це часто призводить до появи стресу, емоційного вигорання, депресії.

Спеціалісти виділяють декілька основних етапів (коливань) психологічного стану людини під час війни:

шоковий стан — інстинктивне виживання — повернення емоцій — страх — депресія — надія — оптимізм.

Таким чином, на момент початку повномасштабної війни майже всі без виключення переживають шок, після чого вмикаються рефлекторний механізм самозбереження (виживання), а коли людина розуміє, що знаходиться у відносній безпеці — з’являються звичайні емоції, які атакують нас з новою силою. Згодом, це може перерости у депресивний настрій, постійний стресовий стан, синдром «відкладеного життя». І нарешті, віра у перемогу народжує надію та бажання її наблизити.

Як боротися зі стресом під час війни

Поради психолога під час війни

Стресовий стан загалом небезпечний для психіки, у ньому немає нічого конструктивного чи позитивного. Це лише призводить до психологічного виснаження, постійної втоми, апатії, відсутності радості життя. Звичайно, ми говоримо про звичайних цивільних, адже у воїна на передовій кардинально інший стан, він точно знає що знаходиться на своєму місці, для чого та навіщо. На той час, як у іншої частини населення може з’являтися почуття вини та власної неповноцінності. Проте, незалежно від того де ви знаходитеся, жінка або чоловік — необхідно знати як покращити свій психологічний стан.

У цьому нам допоможе принцип «перемикання» фокусу уваги. Як ми вже писали, війна стає найзначнішим фактором життя, вона затуляє все інше. Перше, що ми можемо зробити — це раціонально усвідомити існування речей, які виникають незалежно від нашого бажання. Просто прийняти ту істину, що війна існує незалежно від нашого відношення до неї. Чи може наш стресовий стан допомогти або прискорити її завершення? Звичайно, що ні! А отже, негативні переживання та депресивні настрої ніяким чином не вирішують питання, лише шкідливо позначаються на нас самих.

Правильним рішенням стане змістити фокус уваги на інші речі у нашому житті. Корисним стане перемикнутися на сім’ю, роботу, кохання, волонтерство, допомогу армії. Зробити таким чином, щоб саме ці моменти перемістилися на перший план, а війна залишилася у «фоні». Звичайно, ні у якому разі не заперечувати або ігнорувати її, лише зрозуміти, що у нормальному, збалансованому стані ви здатні не лише повноцінно жити, але й допомагати наближувати перемогу. Пам’ятаємо, що чим оптимістичніше ми себе почуваємо, тим більше користі приносимо не тільки собі, але й суспільству, країні. Усвідомлення цього факту обов’язково переможе будь-який негатив.

Сейчас на сайте 14 гостей и нет пользователей